Dnes je piatok, 19.august 2022, meniny má: Lýdia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Budúce mamičky, pozor na zuby! Vaše bábätko môže byť v ohrození

február 24, 2015 - 12:26
Zanedbaná starostlivosť o chrup počas tehotenstva môže viesť až k predčasnému pôrodu.
Foto: 
Čakáte bábätko? Ak áno, isto ste zistili, že s vaším telom sa začali diať veľké zmeny, a tak zrejme posledné, čomu venujete pozornosť, sú vaše zuby. No majte sa na pozore. Hormonálne zmeny, ktoré zabezpečujú zdravý vývoj plodu, zároveň podporujú nárast niektorých mikroorganizmov. U väčšiny žien sa navyše menia stravovacie a hygienické návyky. A to môže byť rizikovým faktorom pre vznik rôznych ochorení ústnej dutiny s ďalekosiahlymi následkami. Podľa vedeckých štúdií môže zanedbávanie dentálnej hygieny viesť k ochoreniam ďasien a tzv. parodontu a poškodiť zdravie bábätka, ktoré čakáte.
 
 
 
„Výskumy ukázali, že u žien so závažným ochorením ďasien a parodontu dochádza až sedemkrát častejšie k predčasnému pôrodu než u žien so zdravými ďasnami,“ tvrdí dentálna hygienička Renáta Gumanová z centra Dentálnej hygieny Eurovea. Ďalšou komplikáciou, ktorá súvisí s ochorením ústnej dutiny, je nižšia pôrodná hmotnosť novorodenca. „Výskumy potvrdzujú, že baktérie, ktoré sa nachádzajú v plaku pri zápale ďasien a parodontitíde (ochorenie závesného aparátu zuba), sa cez ďasná dostávajú do krvného riečišťa. Organizmus na tieto baktérie reaguje ako na infekciu alebo traumu a začne sa brániť. Vytvára chemické látky nazývané prostaglandíny, ktoré môžu vyvolať kontrakcie maternice a spustiť predčasný pôrod,“ upozorňuje Gumanová. 
 
 
Zákerný plak
 
Ako dochádza k ochoreniam ďasien? O zubných kazoch ste počuli, ale ďasná? 
Ochorenia a zápaly ďasien má na svedomí zákerný plak nahromadený pod ďasnom a nad ďasnom kvôli nedostatočnej dentálnej hygiene. „Plak je lepkavá biela hmota zložená z baktérií a tvorí sa najmä na tých miestach, ktoré si dôsledne nečistíte. Baktérie produkujú kyselinu, ktorá dráždi mäkké zubné tkanivá a vyvoláva ich zápal,“ hovorí dentálna hygienička Renáta Gumanová. „Ak ste tehotná a máte na zuboch a ďasnách povlaky, v ktorých sídlia baktérie, ďasná sa vám môžu zapáliť. Alebo sa zhorší už existujúci zápal. Je to tak preto, že vplyvom hormonálnych zmien v priebehu tehotenstva sa počet týchto baktérií zvyšuje. Hormonálne zmeny počas tehotenstva prispievajú k zvýšenému prekrveniu a opuchom ďasien, avšak tehotenstvo nie je predispozícia pre vznik zápalu ďasien. Jediným dôvodom sú baktérie. A tie má na svedomí zlá dentálna hygiena.“ Ak ste sa venovali dôslednej dentálnej hygiene už pred tehotenstvom a nemáte na zuboch a ďasnách povlaky, pri dôkladnej starostlivosti vás zápal ďasien alebo ich iné ochorenia nemusia počas tehotenstva nevyhnutne trápiť. 
 
 
Ach, tá ranná nevoľnosť
 
Z hľadiska dentálnej hygieny pre ženy je najhorší prvý trimester. „Po zvracaní vo všeobecnosti vzniká v ústnej dutine kyslejšie prostredie ako po konzumácii kyslého jedla či vypití kyslého nápoja. Hodnota pH klesá až na 1,0. Pre porovnanie – za normálnych okolností je pH ústnej dutiny 6,0 – 7,0. Kyslé prostredie v ústach spôsobuje zmäknutie povrchu zuba. Pri častom zvracaní sa postupne stráca povrchová vrstva a zub sa stáva citlivým,“ vysvetľuje dentálna hygienička Renáta Gumanová. Takže po zvracaní si v žiadnom prípade neumývajte ihneď zuby! Cez ústa sa totiž vylučuje kyslý obsah žalúdka a na zuby sa tak dostane kyselina, ktorá ich začne okamžite leptať. Ak si zuby ihneď po zvracaní čistíte, naleptanú  (v tej chvíli mäkkú zubnú sklovinu) ešte viac dráždite a ubližujete jej. Čo teda robiť, keď máte po rannom záchvate nevoľnosti nepríjemnú pachuť a povlak v ústach? Bezprostredne po vracaní je najlepšie dôkladne niekoľkokrát vypláchnuť ústa vodou a zuby si vyčistiť ideálne až najskôr o desať-pätnásť minút, nie hneď. Dentálna hygienička odporúča ráno po zobudení vypláchnuť ústnu dutinu fluoridovou ústnou vodou. Po rannom zvracaní zasa vypláchnuť ústa 2-3-krát čistou vodou alebo sódou bikarbónou (1 lyžička na 2 dcl vody). Zuby si potom vyčistite zubnou kefkou s fluoridovou neabrazívnou pastou. „Ako prevenciu pred mäknutím zubnej skloviny odporúčam v období rannej nevoľnosti používať fluoridovú ústnu vodu dvakrát denne a raz denne Elmex gel. Odporúčam znížiť v tomto období príjem kyslých jedál a sladkostí a nepiť kyslé ani sladené nápoje.“
 
 
Jedno tehotenstvo – jeden zub?
 
Kedysi sa hovorievalo, že jedno tehotenstvo ženu stojí jeden zub. Vysvetľovalo sa to tým, že keďže ženské telo musí počas tehotenstva neustále zásobovať plod rôznymi minerálmi a inými výživnými látkami, dochádza k demineralizácii a odvápňovaniu zubov budúcej mamičky. Nie je to však pravda. Bábätko vás o zuby nepripraví. „Je dokázané, že ženský organizmus počas tehotenstva netrpí nedostatkom vápnika, ak sa tehotná žena stravuje normálne a má dostatočný prísun živín, minerálov a ďalších dôležitých látok,“ hovorí Renáta Gumanová z centra Dentálnej hygieny Eurovea. Ak to tak nie je, odvápňovaním trpia skôr kosti než zuby a hrozí osteoporóza. Tá je však iba prechodným problémom, po pôrode a pri správnej výžive by sa malo všetko vrátiť k normálu. „Na internete a najmä v ambulancii dentálnej hygieny sa často stretávam aj s tvrdením, že žena má kazivosť zubov v rodine. Dedičný je však iba tvar a veľkosť zubov, ich postavenie v čeľusti a sánke. Zubný kaz nie je dedičný.“
 
 
Špeciálna starostlivosť pre tehotné
 

Dentálna hygiena v tehotenstve závisí od stavu chrupu každej budúcej mamičky. Ak máte zdravé ďasná a zuby, nemávate ranné nevoľnosti a zásadne nezmeníte stravovacie návyky, nemení sa ani postup pri ústnej hygiene. Základom stále ostáva čistenie zubnou kefkou a zubnou fluoridovou pastou ráno po raňajkách a večer pred spaním. Večer najprv vyčistite medzizubné priestory medzizubnou kefkou a zubnou niťou. Zubnou kefkou a pastou postupne vyčistite všetky plochy všetkých zubov. Ak však máte zápal ďasien, ktoré pri čistení krvácajú, sú opuchnuté, zapácha vám z úst, je nevyhnutné, aby ste navštívili dentálneho hygienika. 
 
  • V prvom trimestri (do konca 3. mesiaca) sa vykonávajú kompletné vyšetrenia stavu vašich zubov, ústnej hygieny, parodontu a slizníc. Vhodné je, aby ste si už pred tehotenstvom dali zhotoviť rtg. snímky chrupu. V tomto období je vhodné vykonať kompletne odstránenie povlakov a zubného kameňa ultrazvukom a kyretami. Vhodný je aj Airflow, teda pieskovanie.
  • V druhom trimestri (od 4. do 7. mesiaca) sa vykonajú všetky potrebné ošetrenia zubných kazov, zhotovenia výplní, vytiahnu sa neošetriteľné zuby. 
  • V treťom trimestri (od 7. do 9. mesiaca) sa vykonáva kontrola ústnej hygieny, zubár alebo dentálny hygienik vás poučí o starostlivosti o ústnu dutinu pre vás aj pre vaše bábätko.
 
Barbora DAXNER, Foto:  www.dhplus.sk, thinkstock
 

- - Inzercia - -