Dnes je piatok, 19.august 2022, meniny má: Lýdia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Odborníčka radí: Prečo je dôležité vziať si dovolenku od materstva?

marec 02, 2019 - 17:00
Vyhorenie vám nehrozí len v práci, ale aj v rodine, rodičovstve, v osobných a partnerských vzťahoch ... a to pokiaľ zabúdate na psychohygienu, čiže starostlivosť o seba.
Foto: 
Shutterstock

Vnímam to a stretávam sa s tým veľmi často, dokonca som to zažila aj na vlastnej koži. Náznakom vyhorenia alebo, lepšie povedané, sebe a svojim potrebám nevenujeme dostatočnú pozornosť a zanedbávame varovné príznaky. Myslíme si, že všetci sú dôležitejší a my sme na poslednom mieste. Určite je vám známa veta: „Najprv sa postarám o deti, o manžela, o starých rodičov, o psa, o domácnosť, o účty, a keď mi zostane energia a čas, tak si otvorím časopis, zalejem si čaj, pôjdem si zabehať atď.“

Najdôležitejším človekom na tejto planéte ste vy sama.

Vyhorenie vlastne znamená stratu ideálov, nadšenia, nádeje, motivácie, že sa veci dajú meniť. Prejaví sa to smútkom, sklamaním, frustráciou, podráždenosťou, pocitom bezmocnosti, tým pádom sa zhoršujú sociálne vzťahy. Pozorujeme telesné príznaky ako zvýšená únava, častá chorľavosť, opakujúce sa zdravotné ťažkosti, problémy so spánkom, bolesti hlavy.

Najdôležitejším človekom na tejto planéte ste vy sama. A na toto často, veľmi často zabúdame a dáme do popredia nášho partnera, aby bol v partnerstve spokojný; naše deti, aby mali všetko, dostali všetko a boli spokojné; našich klientov, aby sa k nám vracali a boli spokojní; nášho šéfa, aby nás nevyhodil, aby nám posielal výplatu v plnej výške, aby bol spokojný; našu mamu, aby uznala, že robíme všetko dokonale, podľa jej predstáv, aby bola spokojná... A my sme kde? Ruku na srdce – na poslednom mieste.

Lenže práve my máme byť na prvom mieste. Pretože ak my nie sme v pohode, psychicky a fyzicky, ak my nie sme šťastné a spokojné, tak ako môžu byť šťastní a spokojní naši najbližší?

Ďalšia vec ale je, že nemusíme každému vo všetkom vyhovieť. A teraz sa vrátim k maminám, ktoré ma vyhľadajú s deťmi a veľmi často sa rozprávame o tom (asi budem viesť štatistiku), že im každý radí– ako dojčiť, kočíkovať alebo nosiť dieťa v šatke, čo variť a čo nie, dávať deťom pravidlá alebo nie, mať upratané, vyžehlené, navarené, lebo to dokonalé manželky robia, chodiť do práce, byť tam upravená, usmiata a podávať 120-percentný výkon. Šialené.

Radí im mama, svokra, teta, švagriná, suseda z piateho poschodia, predavačka, učiteľka, lekárka, niekoľko psychológov, za ktorými s dieťaťom bola, a ešte si čítajú knihy o výchove, ktoré poradila kamarátka. A nefunguje to. A sú z toho nešťastné, problémy sa postupne nabaľujú.

„Urobte to tak, ako to cítite vy.“

Ako to chcete urobiť vy?

Tak znie moja otázka a odpoveď je: „najradšej by som to urobila takto, pretože viem, že aj ja by som bola spokojná, aj deti a mali by sme čas aj ako rodina”. „Tak to urobte, ako cítite.“ A príde druhýkrát a hovorí o tom, že je to o dosť lepšie, ona je pokojnejšia a lepšie zvláda aj ťažkosti. Verím v to, že v momente počatia dieťaťa sa objavia materinské pudy a inštinkty, len sa necháme zneistiť rôznymi názormi rôznych ľudí a – áno, aj psychológmi. Možno to vyznie divne, keďže som psychologička, ale áno, často nás pletú aj názory odborníkov. Preto s rodičmi hľadáme riešenia spolu, a aj keď niečo navrhnem, diskutujeme o tom, či sa na to cítia, či je to pre nich v poriadku, ako sa im to pozdávalo a ako sa cítili, keď to vyskúšali.

Nechápte ma zle, netvrdím to, že odteraz nemáme nikoho počúvať a nikým sa riadiť, ale hovorím o tom, že – áno, poraďme sa s niekým, komu dôverujeme, a rozhodnime sa, ako to cítime. Ak sa radíme s odborníkom, vypočujem si informácie – vedecké, založené na výskumoch, na praxi a nie na tom, že „viete čo, skúste to takto, lebo s mojimi deťmi to funguje“.

Milí rodičia, pravidelne si berte od rodičovstva voľno. Prečo?

1. Ocenia to aj vaše deti

– v zmysle, že sa vrátia oddýchnutí a spokojní rodičia;

– naučia sa zvládnuť čas bez vás – odlúčiť sa od vás – čo je z psychologického hľadiska dôležitým míľnikom, aby sa dieťa postupne, ale isto osamostatňovalo – s tým, že má pevný citový vzťah s rodičmi;

– užijú si čas so starými rodičmi;

– naučia sa fungovať vo vzťahu s inými – tetami, staršími súrodencami a pod.

2. Nabijete sa energiou

– budete šťastné, spokojné a oddýchnuté;

– tým pádom trpezlivejšie, viac v pohode, nenahnevajú vás, budete kreatívnejšie v riešení problémov;

– vytvoríte si vlastné zvyky a voľný čas.

Áno, deti to zvládnu. Tým, že ste sa stali matkou, neprestali ste byť ženou s vlastnými potrebami, ktoré s materstvom nesúvisia. Je to úplne v poriadku. Dovoľme si mať čas pre seba ako ženy a urobme to, po čom túžime, a pokojne investujme do seba, do nového účesu, šiat, nechtov, parfému, knihy, do hocičoho, čo nám urobí radosť a na chvíľku vypneme.

Takže:

  • Dovoľme si oddýchnuť.
  • Investujme do seba.
  • Dôverujme našim partnerom a starým rodičom, že to s našimi deťmi zvládnu.
  • Dôverujme našim deťom, že to s nimi zvládnu.
  • Napíšme si do diára týždenne aspoň hodinku-dve.
  • Vymyslime, čo chceme robiť a kam chceme ísť (ostať doma sama s vyloženými nohami a dobrou knihou je tiež úplne v poriadku).
  • A tešme sa na to :)
  • Užívajme krásny čas sama so sebou alebo s kamoškami.
  • Zabudnime na výhovorky typu: „ja naozaj nemám čas, mám malé deti, je to ďaleko, je to drahé, moje kamošky nemajú čas, nemá kto postrážiť moje deti, moje dieťa s nikým nevydrží a pod.
  • Buďte kreatívne a nezabudnite – ste ŽENA, nie "iba" mama.

Za vyjadrenie ďakujeme Mgr. Silvii Érsekovej, vyštudovanej psychologičke a poradkyni, ktorá vedie svoj portál odetoch.sk.

- - Inzercia - -