Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zvýšený cholesterol? Nepriaznivý vplyv môže mať aj povolanie

august 21, 2020 - 18:00
Ak máte sedavé zamestnanie a hýbete sa raz za mesiac, vyprážané jedlá sú alfou a omegou vášho jedálneho lístku, fajčíte, mali by ste veru zvýšiť pozornosť a nechať si preventívne skontrolovať aj vašu hladinu cholesterolu.
Foto: 

Zvýšený cholesterol nebolí, ale je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a môže mať fatálne následky.

Cholesterol sa netyká len starších ľudí z menších miest

Alarmujúcim faktom je, že až 60 percent Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu a 39 percent netuší, k akým zdravotným problémom môže viesť neriešenie tohto problému. Prieskum tiež ukázal, že 34 percent respondentov má miesto bydliska do 4999 obyvateľov a 33 percent miesto bydliska od 20 000 až 99 999 obyvateľov. Vysoká hladina cholesterolu už dávno nie je problémom len starších ľudí, svedčia o tom aj čísla z prieskumu -  najviac postihnutou skupinou sú zamestnaní ľudia, štvrtinu respondentov tvoria dôchodcovia a nevyhýba sa to ani študentom, tí tvoria takmer 5 percent. Viac ako 22 percent opýtaných pracuje vo výrobe, obchode či administratíve.

Zdravým životným štýlom ďalej zájdete  

Ak už aj máte sedavé zamestnanie alebo aj nemáte, ale trápi vás vysoká hladina cholesterolu, snažte sa ho vyvážiť zdravou a vyváženou stravou, nebojte sa dennej dávky ovocia a zeleniny. Zaraďte do svojho programu pohyb. Aj 30 minút rýchlej chôdze denne pri pulzovej frekvencii, keď ešte vládzete rozprávať, má na začiatok význam. Nefajčite a obmedzte konzumáciu alkoholu. Dodržiavajte pitný režim, tým ale nie sú myslené sladené nápoje s glukózov-fruktozovým sirupom. Znížte prísun cukru a soli.

Okrem zmeny životného štýlu dokážu byť pri udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu nápomocné prírodné výživové doplnky. Tie obsahuju bioaktívne zložky izolované z rastlín. Berberín prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Kyselina listová zas k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou kvalitných výživových doplnkov sú tiež antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antioxidantu, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.

- - Inzercia - -