Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Byť unavená nie vždy znamená málo spánku

marec 06, 2021 - 12:10
Čo ti ako prvé napadne pri slove únava? Mnoho ľudí si totiž myslí, že ju možno spojiť iba so spánkovým deficitom. To však nie je úplne správne.
Foto: 
Photo by Abbie Bernet on Unsplash

Rýchla konzumná doba, okolie, vlastné nároky. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré sa dennodenne snažíš fungovať prinajmenšom na 200%. Každý, kto tvrdí, že moderný svet predstavuje omnoho zvládnuteľnejší ekvivalent toho, čo bývalo kedysi a možnosť uplatniť sa v ňom je úplne jednoduchá, mal v živote obrovské šťastie.

Stávame sa otrokmi vlastných ambícii, ktoré nás miestami doháňajú do šialenstva. Byť dobrý nestačí, to sú dnes už všetci. Aj keď nadobúdaš presvedčenie, že zvládneš 8 aktivít do plusu, nerob to. Nikto o tebe síce nepochybuje, lenže spánok by sa ti sem tam hodil tiež. Necítiš potrebu vypnúť a vypadnúť aspoň na týždeň niekam, kde ťa nikto nepozná, bez toho, aby si musela riešiť rutinné povinnosti?

Týmto nikdy nekončiacim životným kolobehom sa doslova uštveš a hrozí ti psychické vyčerpanie, ktoré má na svedomí hneď kopu ďalších vecí. Postupne začneš strácať chuť, motiváciu, čoraz viac ťa zožiera hnev, privodíš si rôzne úzkosti a podobne. Nezabúdaj, že tvoja psychika má schopnosť preklápať sa smerom von. To znamená nekontrolovateľné kolísanie váhy, bolesti žalúdka, hlavy, ohrozená imunita a poruchy sústredenia.

Ako sme spomínali, únava nie vždy značí nedostatok spánku. I keď by si si ho konečne mohla dopriať vo väčšom časovom rozpätí. Dve tri hodiny sú skutočne nepostačujúce. Nemávaj nad vyčerpaním rukou. Ono neodíde, len preto, lebo ty povieš. Ľudské telo dokáže zvládnuť naozaj neuveriteľné veci, ale prečo ho do nich tlačiť zbytočne?

Možno si myslíš, že akonáhle zvoľníš a povolíš opraty, všetko o čo si sa snažila ti pretečie pomedzi prsty. Lenže to nie je správna otázka, ktorú by si si mala klásť. Skôr sa zameraj na to, či sa oplatí obetovať vlastné zdravie na úkor požiadaviek, ktoré budú stále ťažšie a ťažšie. Máš predsa aj osobný život, rodinu, priateľov. Rozdeľuj čas vhodnejším spôsobom a dožič si dávku psychohygieny. Uznaj, že ju potrebuješ.

- - Inzercia - -