Dnes je sobota, 22.január 2022, meniny má: Zora
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ženy zažiarili na Bielych vranách

november 18, 2021 - 11:29
Tento ročník ocenení Biela vrana, ktoré sa odovzdávajú za občiansku odvahu, a to spravidla 17. novembra, bol výnimočný. No, nie tým, že ceny aj skutočne odovzdali – minulý rok pre pandemické opatrenia sa ceremoniál neuskutočnil, ale tým, že odvážnymi Bielymi vranami boli tentoraz samé ženy! Po prvý krát v histórii sú ocenenými len príslušníčky nežného pohlavia.
Foto: 
Ramon Leško

Príbehy troch odvážnych „mušketierok“ sú dôkazom, že aj my – útle, nežné stvorenia, vieme ísť hlavou proti múru, vieme si dokonca aj pred vládnucimi politikmi obrániť svoju pravdu, integritu. Toto sú Biele vrany 2021 a ich príbehy.

ram_6182.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chce Varín bez Tisa

Prvou ocenenou je Lenka Ticháková. Táto nezávislá poslankyňa už od roku 2019 bojuje za to, aby v ich obci – Varín, bol odstránený názov - ulica Dr. Jozefa Tisu. Lenka sa snaží o to, aby obec ulicu premenovala. Varín je dedina neďaleko Žiliny a má zhruba 3800 ľuďmi. Ako posledná na Slovensku má ulicu pomenovanú po Dr. Jozefovi Tisovi, niekdajšom prezidentovi Slovenského štátu, štátu, ktorý ako satelit hitlerovského Nemecka posielal svojich židovských občanov do koncentračných táborov. „Bežne sa mi stávalo, že som bola u lekárky a, keď pani doktorka pozrela na môj občiansky preukaz, udivene  sa opýtala – To ešte existuje, to u nás ešte sú takto pomenované ulice? – „ vraví Lenka Ticháková.  Lenka je zatiaľ v tomto svojom snažení – premenovať ulicu, osamotená. Podporu u ostatných poslancov nenašla.  A aj niektorí miestni obyvatelia sa jej otočili chrbtom, no nielen to. Ľudia začali Lenku bojkotovať  - prestali chodiť do jej lekárne. Rodinnú lekáreň napokon musela zatvoriť. No, ona sa aj tak nevzdáva. „Rada žijem vo Varíne, ale to prvenstvo, že sme jediní, kde majú ešte ulicu pomenovanú po vojnovom zločincovi, to mi vadí. Je to nemorálne. Idem hlavou proti múru, nevzdám sa, budem bojovať ďalej,“ hovorí Lenka.

Ustála politický tlak

Druhou laureátkou Bielych vrán 2021 je Zuzana Baťová. Riaditeľka ŠÚKL (Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv) vypracovala nezávislé hodnotenie neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik, čo zjavne nevyhovovalo politickej objednávke. Pani Zuzana čelila mediálnym aj politickým tlakom, zažívala posmech i vyhrážky. Napriek tomu neuhla a principiálne obhájila odbornosť a integritu svoju, i inštitúcie, ktorú riadi. „Nikdy by mi nenapadlo, že sa stanem predmetom politického boja a, že tento boj bude prebiehať pred očami širokej verejnosti. Ako som to zvládla? Odstrihla som sa od emočného prežívania celej nepríjemnej situácie a sústredila som sa len na odbornú stránku problému,“ vysvetľuje Zuzana Baťová. Okrem mediálnych a priamych politických tlakov čelila Zuzana Baťová aj vyhrážkam smrťou, ktoré preverovala Generálna prokuratúra. Ľudia na ulici na ňu pokrikovali, prípadnej jej nadávali.  Riaditeľka ŠÚKL sa stala symbolom nezávislosti verejných inštitúcií – konflikt so štátnou mocou ustála a  ukázala, že silné inštitúcie  sa nesmú stať hračkami v rukách politikov. 

Odklína inakosť

A do tretice, ocenenie Biela vrana 2021, si prevzala aj Soňa Holúbková zo Žiliny, pričom  pani Soňa toto ocenenie dostala za dlhoročnú prácu. Ako psychologička sa už tridsať rokov venuje ľuďom s postihnutím. Vraví, že v skostnatenom systéme vyšľapávala nové cesty, aby ľudia s postihnutím mohli žiť samostatne. Zároveň učila a učí verejnosť prijímať inakosť. Domáci o nej hovoria ako o „legende zo Žiliny“. V tomto meste totiž od roku 1990 organizovala populárnu Jašidielňu –  medzinárodný festival tvorivosti a fantázie, kde sa stretávali mladí ľudia s postihnutím aj bez postihnutia. Vďaka tejto aktivite, ktorá trvala 25 rokov, sa mladí stretli s inakosťou a zistili, že sa jej nemusia obávať. „Od ľudí s postihnutím som často počula, že ich najväčšou túžbou je mať vlastný život. Nechcú žiť v domovoch sociálnych služieb, či pri rodičoch. Snažím sa teda, o to, aby ľudia s postihnutím mohli skutočne žiť samostatne. Máme už „tréningové“ byty, kde to aj skúšajú. A keď si nevedia rady, dostávajú podporu od pracovníkov našej agentúry – Agentúry podporných služieb, ktorú sme na tento účel založili,“ vysvetľuje Soňa Holúbková.

- - Inzercia - -