Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Fotografovanie dojčiacich matiek bude čoskoro nelegálne

január 05, 2022 - 16:00
Fotografovanie matky, ktorá dojčí svoje dieťa bez jej súhlasu, sa má v Anglicku a Walese stať trestným činom. Bude to tak aj na Slovensku?
Foto: 
BBC news/getty images

Julia Cooperová dojčila svoje dieťa v parku, keď muž na inej lavičke vytiahol fotoaparát, pripojil objektív so zoomom a odfotil ju. Bola "šokovaná a zničená", keď zistila, že polícia s tým nemôže nič urobiť, pretože v tom čase nebol spáchaný žiadny trestný čin. A tak sa pustila do práce, aby sa čosi podobné už stať nemohlo.

Návrhárka z Manchestru Julia Cooperová začala kampaň za nezákonné fotenie dojčiacich matiek po vlastnej skúsenosti v miestnom parku vlani v apríli. "Sadla som si, aby som dojčila svoju dcéru a všimla som si muža na inej lavičke, ako na nás zíza," povedala pre BBC. "Pozrela som sa späť, aby som mu dala najavo, že som zamerala jeho pohľad, ale nenechal sa odradiť, vytiahol digitálny fotoaparát, nasadil zoom objektív a začal nás fotografovať." Pani Cooperová povedala, že bola incidentom "úplne šokovaná a zdevastovaná", ale jej problémy pokračovali po tom, čo jej polícia z Veľkého Manchestru oznámila, že k žiadnemu zločinu nedošlo, a že nemohli nič urobiť. "Bolo také zlé, že nás takto vyrušil a polícia s tým nemohla nič urobiť," dodala. "Bola som nahnevaný, že muž za objektívom cítil práve toto právo zachytiť to, čo robím. Bolo to nechutné. A ja som sa cítila taká bezmocná, ale vedela som, že s tým musím niečo urobiť."

Pani Cooperová kontaktovala svojho miestneho poslanca Jeffa Smitha a jeho kolegyňu Stellu Creasyovú, ktorá mala vlastnú skúsenosť s fotografovaním tínedžerom vo vlaku, keď kŕmila svoje dieťa – povedala BBC, že to bol „strašný zážitok“, pri ktorom sa cítila „ tak neistá“. Dvojica sa s kampaňou dostala až k britským autoritám a v júni predložila pozmeňujúci návrh zákona o polícii, zločine, trestaní a súdoch, v ktorom požaduje zmenu zákona. Ale zatiaľ čo ministerka vnútra Victoria Atkinsová označila fotografovanie za „neprijateľné, strašidelné a nechutné správanie“, povedala, že vláda čaká na posúdenie právnej komisie, ako najlepšie konať. Teraz došlo k zmene názoru na ministerstve spravodlivosti a trestným činom bude „zaznamenávanie alebo iné pozorovanie dojčenia bez súhlasu alebo rozumného presvedčenia o súhlase“. 

Iniciátorka zmeny pani Cooperová, je s výsledkom spokojná, ako uviedla pre BBC, „je to víťazstvo dojčiacich matiek a poskytne nám istotu, že môžeme dojčiť na verejnosti bez toho, aby si nás cudzí ľudia voľne fotili a natáčali, ako chcú."

(Zdroj: BBC News)

- - Inzercia - -