Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kolagénový boom- poklad alebo reklama?

január 21, 2022 - 16:00
Kolagén zaznamenal v kozmetickom priemysle raketový vzostup. Niet sa čomu čudovať, veď práve tejto zložke vďačíme za to, že pokožka vyzerá mlado, napnuto a sviežo. Pomôžu nám výrobky, ktoré ho obsahujú? Ako to s ním je?
Foto: 
shutterstock

Treba rátať s tým, že vekom sa kolagén vytráca. U niekoho pomalšie, u iného nápadne a rýchlo. A keďže všetky túžime po dlhej mladosti, ani jedna z nás sa nechce pozerať na to, ako naša pleť starne, pozreli sme sa na to, ako tento proces zastaviť, prípadne spomaliť.

PROTEÍN, KTORÝ NÁS DRŽÍ “POHROMADE“

Kolagén je najbežnejšou bielkovinou v ľudskom tele, nenachádza sa iba v koži, ale aj v zuboch, chrupavkách a kostiach. „Tento proteín je tiež známy ako ’štrukturálny proteín’ a je hlavnou zložkou spojivového tkaniva. Spolu s elastínovými vláknami tvorí pevnú sieť v strednej vrstve pokožky. Čím viac vlákien poskytuje podporu, tým je naša pokožka pevnejšia. Jednou zo zvláštnych vlastností kolagénu je, že dokáže v pokožke uchovávať veľa vody a práve aj to ju pomáha udržiavať pevnú,“ začína rozprávať Henrieta Martinková, expertka, ktorá už vyše desať rokov spolupracuje so špičkovými kozmetickými vedcami, börlindskými laboratóriami v Nemecku. Jedným dychom dodáva, že, žiaľ, prirodzené zásoby kolagénu začínajú v pleti klesať už vo veľmi mladom veku. „Jeho pokles nastáva okolo dvadsiatky, od tohto veku strácame zhruba jedno percento ročne. A možno sa to nebude všetkým páčiť a dobre počúvať, no výskumy potvrdili, že fajčenie, konzumácia alkoholu alebo UV žiarenie tento rozklad stabilnej kolagénovej štruktúry podporujú ešte viacej. Deje sa to ’za pomoci’ voľných radikálov. Tvár spočiatku upúšťa od svojich mladistvých kontúr, začínajú sa vytvárať jemné vrásky najskôr v oblasti čeľustí a potom aj na lícach,“ opisuje Henrieta Martinková.

ELIXÍR KRÁSY A ETICKÉ OTÁZNIKY

dizajn_bez_nazvu95.png

Kolagénový boom- poklad alebo reklama?
Foto: 
shutterstock

Po tom, ako veda a viaceré výskumy odhalili, že jednou z ciest ako sa vysporiadať s ubúdajúcim kolagénom v pleti je dodávať ho externe, vrhli sa gigantické kozmetické firmy do produkcie najrôznejších krémov a sér s obsahom tejto zázračnej zložky. Najbežnejším a najlacnejším zdrojom kolagénu sa stali telá hovädzieho dobytka, ošípaných a rýb. Netrvalo však dlho a biznis so živočíšnym kolagénom narazil na vážne problémy. „Ukázalo sa, že molekuly kolagénu zo zvierať sú príliš veľké na to, aby prenikli do pokožky a naplnili tak svoju úlohu. Kolegovia z börlindských laboratórií to opisujú takto – je to ako hádzať loptičku o stenu a čakať, že prenikne na druhú stranu. Skrátka, tadiaľto cesta nevedie. A hoci sa v konvenčnej kozmetike najčastejšie využíva solluble collagen (rozpustný kolagén) alebo aj hydrolyzed collagen (upravený na menšie molekuly), ani tak to na stimuláciu vlastnej tvorby kolagénu nestačí. A dokonca, môže spôsobovať alergické reakcie,“ vyratúva z nevýhod živočíšneho kolagénu Henrieta Martinková. Červenou mávajú tomuto druhu kolagénu v kozmetických prípravkoch aj zástancovia etických a morálnych hodnôt. Využitie mŕtvych tiel živočíchov pre kozmetické účely sa im nepáči a dožadujú sa iných, vegánskych riešení.

RASTLINNÝ KOLAGÉN JE NOVÝ FENOMÉN

„No a tu sa stali veľmi nápomocné práve štúdie špičkových laboratórií, ktoré sa zaoberajú skúmaním prírodných látok a prírodnej kozmetiky. Svojimi objavmi a skutočne nemalými investíciami do vedy nejedenkrát dokázali obhájiť svoju pozíciu na masívnom trhu. Ten ich preto začal brať vážne, nielen ako nejakú alternatívu,“ prezrádza Martinková i čosi zo zákulisia náročného beauty biznisu. Neúnavná práca vedcov v labákoch ukázala, že takzvaný natukolagén, teda kolagén z rastlín, má ľudskej koži najbližšiu molekulárnu veľkosť, je pleti prirodzenejší a preto má aj veľmi účinný a ľahký prienik do kože. „Tento vegánsky kolagén sa získava biotechnológiou, z kukuričných, sójových a pšeničných bielkovín, v kombinácii s proteínom z lupiny bielej. Ide o výsostne prírodný produkt, ktorý prekvapil aj ďalšou superschopnosťou - nielenže efektívne nahrádza už chýbajúci kolagén, ale stimuluje tiež tvorbu vlastného kolagénu v pokožke a to je objav, ktorý pre moderný, ekologický a aj spoločensky zodpovedný kozmetický priemysel znamená mnoho. Aktuálne som sa už stretla s prípravkami na báze natukolagénu pre starostlivosť o tvár, krk, dekolt, očné okolie a tiež krásne, plné a pevné pery. Je to až neuveriteľné, ako rýchlo napreduje veda aj v tomto, častokrát nedocenenom kozmetickom svete,“ rozpráva zanietená expertka.

- - Inzercia - -