Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Toto vás môže prekvapiť: Faktory oslabujúce imunitu

február 09, 2022 - 08:00
Slovo imunita sa v zimných mesiacoch a časoch pandémie skloňuje denne mnohokrát. Viete, ktoré faktory ju ovplyvňujú negatívne?
Foto: 
shutterstock

CHRONICKÝ STRES

Stres je najsilnejší hráč v procese oslabovania obranyschopnosti. Kým v minulosti bol človek poháňaný strachom zo zabezpečenie jedla, dnes za ním stoja najmä ambície a snaha, o čo najlepšie materiálne zabezpečenie.

PROSTREDIE

Ľudia sa čoraz viac centralizujú vo väčších mestách, kde je imunita vystavovaná škodlivejšiemu ovzdušiu ako na dedinách. Ľudia mimo miest trávia viac času vonku. Nehovoriac o tom, že si doma môžu vypestovať skutočné bio produkty.

NEZDRAVÁ ŽIVOTOSPRÁVA A NEDOSTATOK VITAMÍNOV

Dnes je pohľad na rodinku obedujúcu vo fast foode normálny jav. Skúste sa však zamyslieť nad tým, koľko vitamínov, či iných pre telo prospešných látok v menu, ktoré deťom objednávate, nájdete a akú výživnú hodnotu im tým zabezpečujete. Nečudo, že imunita nemá palivo na normálne fungovanie. Naše telo potrebuje pre správne fungovanie množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Tieto prvky si nevie syntetizovať sám a musí ich prijímať z vonkajšieho prostredia v prvom rade prostredníctvom rozmanitej stravy alebo v podobe výživových doplnkov. Pre osoby s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať výživové doplnky s obsahom tých najdôležitejších vitamínov a to C a E, selénu a hlavne zinku.

PREHNANÁ ČISTOTA

Ak svoje deti a ich okolie od narodenia príliš často umývate a dezinfikujete, vystavujete ich Faktory oslabujúce imunitu riziku, že môžu byť ľahkým terčom pre alergie, astmu alebo ekzém. Možno je to paradox, ale infekcie a zdravá dávka špiny trénujú imunitu z dlhodobého hľadiska. Netrávte v obchode v oddelení s čistiacimi prostriedkami či dezinfekčnými gélmi na ruky zbytočne čas. Naši starí rodičia ich nemali a pozrite akí zdraví jedinci z nich vyrástli.

MÁLO ČASU

Či si to priznáte alebo nie, žijete v uponáhľanej dobe. Tlačia vás termíny, otváracie hodiny, schôdzky a vy si musíte vytvárať rozvrh dňa, aby ste všetko zvládli. Ak však zrazu ochoriete, na vyležanie nemáte v diári proste miesto. To však znamená nielen to, že vašej imunite nedáte na zotavenie priestor, ale i to, že budete potenciálnym šíriteľom vírusov.

POHODLNÁ DOBA

Nad dnešným trávením voľného času by naši predkovia len zalamovali rukami. Hodiny strávené pozeraním televízie, brázdením po internete či hraním videohier, viete si predstaviť, ako tento čas využívali naši starí rodičia? Aktívne a najmä na čerstvom vzduchu. A za to sa im ich obranyschopnosť plnohodnotne odmenil

Aj pri imunite platí, že veľa dobrého škodí.

- - Inzercia - -