Dnes je piatok, 19.august 2022, meniny má: Lýdia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdražovanie chleba sa ešte neskončilo

február 23, 2022 - 11:40
Medzi komodity, ktoré zdraželi, patrí aj chlieb, pečivo, cukrárske výrobky i cestoviny. Jednoducho, výrobky z obilia.
Foto: 
shutterstock.com

S Milanom Lapšanským, predsedom Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, rozoberáme vyššie ceny chleba i pečiva, ktoré chceme mať každý deň na našom stole, z viacerých uhlov.

milan_lpasansky.jpg

Predseda Cechu pekárov Milan Lapšanský
Foto: 
M.L.

Pamätáte si takéto zvýšenie cien chleba a pekárenských výrobkov? Od konca minulého roku poskočila ich cena o osem percent.

Veru nie. Dôvody zdraženia chleba a pečiva sú viaceré. Prvým sú, žiaľ, kroky aktuálnej vládnej garnitúry, ktorá z doteraz nevysvetlených dôvodov vylúčila pekárov, cukrárov a cestovinárov z pandemických podpôr. Napriek tomu, že ešte na jeseň roku 2020, po prvej vlne, ministerstvo pôdohospodárstva verejne oznámilo, že to napraví, doteraz to sú len prázdne sľuby. A to už máme aktuálne štvrtú vlnu pandémie a pekári vyrábali a chodili do práce aj počas najtvrdších lockdownov. Chlieb či pečivo sme už pred pandémiou vyrábali prakticky na úrovni výrobných nákladov. Z predajnej ceny sa hradia suroviny, energie, údržba technológií, obalové materiály, preprava a mzdy zamestnancov. Ceny pšenice, masla, maku i orechov dosahujú rekordy. Ceny obalových materiálov rastú medziročne v desiatkach percent. Ceny logistiky, aj vzhľadom na extrémne ceny pohonných hmôt a nedostatok pracovných síl, prakticky každý mesiac stúpajú. A ceny energií lámu celoeurópske maximá. Do toho počas pandémie vstúpili náklady na testovanie, obmedzenia logistiky, dezinfekcia. A toto všetko spôsobilo, že akékoľvek zvýšenie vstupov musíme okamžite premietať do cien. Inak by sme vyrábali každý peceň chleba či rožok so stratou.

Ako narástli ceny pšenice? Koľko stála tona pšenice pred zdražením a koľko stojí teraz?

Ceny pšenice dosahujú v tomto období doslova nevídané úrovne a za takmer rok sa zdvojnásobili. Cena obilia tvorí pritom 70 až 80 percent nákladov na výrobu múky. Mnohé gazdinky si to určite všimli, najmä počas vianočného pečenia. Rast cien pšenice odštartoval začiatkom minulého roku a doteraz sa nezastavil. Ceny stúpali priebežne celý rok 2021 aj pre vývozné embargo, ktoré zaviedlo Rusko –  najväčší vývozca pšenice na svete – začiatkom minulého roku. Ceny i zásoby pšenice na svetovom trhu aktuálne ovplyvňuje aj vážne sucho, ktoré zasiahlo severnú Afriku, región s 205 miliónmi obyvateľov. Ceny pšenice tak budú aj v tomto roku zrejme výraznejšie rásť.

shutterstock_1917956408.jpg

Zdražovanie chleba sa ešte neskončilo
Foto: 
shutterstock.com

K nárastu cien obilia vraj prispieva aj vyhrotená situácia medzi Ruskom a Ukrajinou. Pre nás je to nepochopiteľné, také sme počuli z úst našich starých rodičov – že bola vojna a, že nebolo obilie... Skutočne sa to môže takto prejaviť?

Máte pravdu, aktuálne ceny pšenice skokovo vzrástli aj pre napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko je totiž najväčším a Ukrajina štvrtým najväčším vývozcom pšenice na svete. Rusko zároveň ďalej znižuje objem exportu pšenice z krajiny. Áno, je to naozaj neočakávaná situácia, ktorá prekvapila trh. Aktuálne to dokonca spôsobuje, že na trhu začína byť nedostatok pšenice, a to zasa tlačí ceny hore. Dúfajme, že ku konfliktu nedôjde, lebo pre vývoj cien potravín a surovín, z ktorých sa vyrábajú potraviny, to bude ďalší významný impulz na zdražovanie. Možno také, aké súčasná generácia ešte nezažila. Obilie aj iné plodiny, samozrejme, ovplyvňuje aj počasie. Sú roky s dobrými úrodami, s výbornými a s veľmi slabými. Dnes je však trh so pšenicou globalizovaný. Slovensko je súčasťou spoločného európskeho trhu.

Prečo musíme dovážať obilie zo zahraničia? Z ktorých krajín, okrem spomínaného Ruska a Ukrajiny, sa k nám dováža obilie?

Obilia nemáme na Slovensku nedostatok. Naopak, sme sebestační a naše mlyny vyrábajú  dostatok múky. V rámci spoločného trhu EÚ ju môžeme vyviezť kamkoľvek a cena, ktorú je za ňu pekár v zahraničí ochotný zaplatiť, hrá pre mlynára dôležitú rolu. Únia je najväčší spracovateľ a dovozca obilia na svete. Roky 2020 a 2021 boli pre EÚ z pohľadu pestovania pšenice ako celok obdobím so slabšou produkciou vďaka zlému počasiu. Určite si spomínate na minuloročné záplavy v západnej Európe. Čiže to, čo chýba, sa musí na spoločný trh doviezť zo zahraničia. Okrem Ruska a Ukrajiny, je ešte Kanada veľkým  dodávateľom pšenice na európsky trh.

Dokedy budú ceny obilia a výrobkov z múky stúpať? A kam až? Niekde sa objavila informácia, že kilo chleba môže stáť aj tri eurá... a dokonca, že obilia nebude dosť a hrozí surovinová kríza...

Ani analytici si aktuálne nedovolia odhadovať cenový vývoj. Dúfajme, že ku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou nedôjde. Opak by spôsobil výrazný rast cien výrobkov z pšenice. V každom prípade, zdražovanie sa neskončilo. Treba však zdôrazniť, že zvýšené odbytové ceny pekárov, cukrárov i cestovinárov nemusia automaticky znamenať vyššie ceny na pultoch obchodných reťazcov. Ceny si totiž stanovujú obchodníci a prirátavajú k nim obchodné prirážky. Ak by sa napríklad počas pandémie rekordne zarábajúci reťazec rozhodol, že teraz nezvýši pultové ceny, spotrebiteľ by rast cien vôbec nepocítil.

- - Inzercia - -