Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Kamil Peteraj a martin Augustín: Nič krajšie ako žena nebolo na svete stvorené

marec 04, 2022 - 08:30
Básnik Kamil Peteraj a výtvarník Martin Augustín našli vo svojej tvorbe dokonalé súznenie, ich spoločné diela prinášajú čitateľom hlboký umelecký zážitok. Ženy sú pre nich neprestajnou inšpiráciou a aj knihou Sen menom láska im vzdávajú úctu a hold.
Foto: 
Ramon Leško

Názov knihy Sen menom láska vypovedá veľa, ako sa vám vyberal?

Kamil Peteraj: Názov je vždy veľmi dôležitý. Titul knihy znie podobne ako názov piesne Zem menom Láska, ktorú spieva Marika Gombitová, ale sú tam dve zamenené písmená. Teda nie Zem menom Láska, ale Sen menom láska. Dôležitý je aj formát, vybrať ho nie je jednoduché. Aby forma aj obsah sedeli, to je veľké umenie. Formát je 23 centimetrov krát 23 centimetrov a je ideálny. Predtým sme spolu vydali väčšiu a aj menšiu knihu. Táto má asi 240 strán, a keď ju chytíte do rúk, pocítite to. Na knihe sa výrazne podieľala aj šikovná grafička Barbara Baloghová, s ktorou sme spolupracovali aj na prechádzajúcej knihe Stále ťa mať.

Kniha je výnimočná aj tým, že obálka je unikátne spracovaná. Ilustrácia prechádza okolo celej knihy a vytvára nekončiaci obraz...

Martin Augustín: Áno, sám som fascinovaný, čo dokážu dnešné nové polygrafické technológie. Kniha je vytlačená piatimi farbami v Banskej Bystrici, ale špeciálnu oriezku robila kníhviazačská dielňa Richarda Mayera v Esslingene. Priložená hodvábna šatka s mojou ilustráciou je z Talianska, takže knižka už teraz veľa cestuje. Obaja máme radi kaleidoskopickú pestrosť. Aj v tejto knihe je textovo všetko, čo robí knihu pútavou. A do toho moje obrazy a ilustrácie. Vnímame to tak, že kniha je členitá a snažili sme sa, aby sa dobre a príjemne čítala a vnímala. 

Vaša spolupráca trvá už roky, toto je piata spoločná kniha.

MA: Spoznali sme sa vo vydavateľstve IKAR v roku 2008, keď nás spojila pani Belopotocká pri knižke Toto je moja reč. Nasledovala kniha Bosá v priesvitných šatách a potom prišla Luxusná knižnica, pre ktorú sme vytvorili velikánsku knihu Obrazy v textoch, texty v obrazoch. Potom nasledovala malá knižka Stále ťa mať s tromi rôznymi obálkami. 

Pán Peteraj, v knihe sú vaše nové texty, gregérie, básne, aforizmy?

KP: Je v nej prevaha nových textov napísaných špeciálne pre knihu, ale doplnená je aj o pár známych textov z rôznych hitov. Tvorená je tzv. kaleidoskopickým spôsobom, možno ju kdekoľvek otvoriť, z ktoréhokoľvek miesta ju možno začať čítať. Strieda sa v nej vážnosť s ľahkosťou. Zaujíma sa o váš záujem jednoducho viacrozmerne. Romány a poviedky z domácich knižníc odchádzajú, ale tento typ sa tam udrží. 

Vytvorenie diela takéhoto kalibru musel byť krásny tvorivý proces.

MA: To áno, každú dvojstranu sme samostatne kreovali. Sedeli sme  s grafičkou Barbarou Baloghovou, pani Gabrielou Belopotockou a bol to veľmi kreatívny proces. Večer som s knihou zaspával a ráno sa s ňou zobúdzal. Je to natoľko vzrušujúca práca, že niekedy večer som mal dojem, akoby som mal teplotu. Je to podobný pocit ako prvá zamilovanosť. 

Martin, ako sa vám tvorili ilustrácie do Sna menom láska? Ženský motív je vo vašich obrazoch veľmi častý.

MA: S Kamilom sme už zohratý tím. Keď mi od neho prišli prvé rukopisy, hneď som vedel, k akému obrázku budú ladiť. Potom už bolo potrebné skĺbiť obrazovo-textovú, grafickú a najmä gradačnú stránku. Pretože kniha má aj vo vizuálnom vyjadrení určitú gradáciu. Potom bolo treba vybrať oku lahodiace farby. 

Pred niekoľkými dňami ste uviedli knihu do života. Za krstných rodičov ste si vybrali speváčku Luciu Vondráčkovú a herca Františka Kovára.

MA: Kamilove texty som čítal mnohokrát, v rukopisoch alebo už zalomené, ale v podaní pána Kovára som ich vnímal úplne inak. Zneli úžasne. A najmä som ich vnímal s väčším porozumením. 

KP: Mali sme tam radosť, ako majú malé deti. Keď funguje chémia, prekonávame vlastné hranice a navzájom sa posúvame. Čistá krása. Bol som veľmi vďačný za spoločnosť všetkých ľudí, ktorí sme sa tam stretli.

Obaja máte profesiu, ktorá vás posúva ľudsky aj vo fachu stále ďalej. Je to more nekončiacich možností...

MA: Ja sa každé ráno zobudím a netuším, čo sa bude v ten deň odohrávať. Ďakujem za to a som šťastný. 

KP: Bez kreativity by som nevydržal ani deň.

Čoskoro oslávime Medzinárodný deň žien. Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie žena?

MA: Som, v dobrom, odsúdený žiť v prostredí žien. Manželky a dvoch dcér a mal som krásny vzťah aj s maminou. Je to celé krásne emotívne, ženy sú vzrušujúce, súcitiace a plné emócií. Nič krajšie než žena na tomto svete nebolo stvorené.

KP: Žena je životná inšpirácia. Mal som sestru a dve sesternice a žijem s fantastickou manželkou, ktorá drží našu rodinu príkladne pohromade. Sila ľudského rodu sa ukrýva v ženách. My chlapi si môžeme namýšľať, čo chceme, ale oproti ženskej statočnosti sme úplní zbabelci. 

MA: My sme tí, čo radi robia ramená, je to veľmi príjemné, mňa to baví... Ale potom príde určitý moment, keď som rád, že mám kde „zaparkovať“. Moje teplé miestečko, v ktorom je pocit istoty. Takisto mám rád pekné veci, čo s tým súvisia. Krása zušľachťuje a robí ľudí lepšími. 

KP: Čo by sme my bez žien robili..

MA: Pobili by sme sa.

KP: Znie to banálne, ale mnohé praktické životné veci ženy vyriešia ľavou zadnou za nás a my ich ani nevidíme. Ja by som len mávol rukou. Držia náš život pevne v rukách. My sme ako balóny, ale v rukách nás držia ženy.

Dedko mi vždy hovorí, že my ženy to máme v živote ťažšie, čo si o tom myslíte?

KP + MA: Samozrejme, má úplnú pravdu.

Prečo je dobré si pripomínať sviatky oslavujúce ženskosť?

MA: Mám pocit, že k ženám sa treba správať s láskou a s úctou celý čas, ale nikdy nezaškodí to vo sviatočný deň povýšiť. Táto naša knižka je tiež skvelý darčekový tip na MDŽ.

Patríte k mužom, čo skladajú ženám komplimenty?

KP: Určite áno, patrí sa oceniť ženskú krásu, jemnosť, pôvab. Bol som vychovaný všímať si to všetko. Tak sme v prírode nastavení a myslím si, že ženám treba v primeranej miere vzdávať úctu. Tak, aby cítila, ako úprimne to je myslené. Žena nie je len základ hudobnej, literárnej alebo výtvarnej inšpirácie, ale najmä životnej.

Dostávate vy komplimenty od žien?

KP: Skôr v humornej podobe. My muži bývame samoľúbi, takže nás peknými slovami vedia potešiť, ale aj tie treba brať s nadhľadom. Ako nakoniec všetko.

Ktoré ženy vás inšpirujú?

KP: Tá, ktorú mám doma. Blížime sa k päťdesiatemu výročiu svadby.

MA: U mňa tak isto, tie, čo mám doma, ale mám od manželky výnimku, že sa môžem kvôli inšpirácii pozerať aj po iných ženách. Som taký pozorovateľ, všetko pekné, čo vidím, v hlave spracujem a dám do obrázku. Žena má toľko polôh ako nevyčerpateľná studňa. 

Viackrát ste spomenuli ženský inštinkt. Je to niečo, čo dokážete z mužského pohľadu uchopiť?

MA: Absolútne nie.

KP: Ešte sa nič nedeje a moja žena už vie, že sa deje. Ženský princíp je obrovský.

MA: Ona ani nevie, ona to jednoducho cíti. Často to zažívam pri ženách, to sa nedá racionálne vysvetliť.

KP: S každou ženou, ktorá prichádza na svet, prichádza aj istá krása. Ženská múdrosť je iná než mužská. My muži pyramídy rozbíjame, ženy ich stavajú. 

- - Inzercia - -