Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vlasy po covide

marec 18, 2022 - 16:00
Dermatologička MUDr. Anna Chríbiková radí, ako bojovať s príčinami úbytku vlasov, aj ako obnoviť ich rast. „Hlavné príčiny spôsobujúce postcovidový syndróm padania vlasov sú reakcia na stres, výživový deficit a prebiehajúci zápal v tele. Vidíme badateľný nárast pacientov sťažujúcich sa na vypadávanie vlasov po prekonaní infekcie COVID-19,“ upozorňuje dermatologička bratislavskej kliniky zdravia a krásy.
Foto: 
shutterstock

KOĽKO VLASOV STRATÍME DENNE?

Kým u zdravého človek vypadne v priemere denne stovka vlasov, u pandemického pacienta je to 300 až 400 vlasov. „Pacienti pozorujú zvýšené vypadávanie vlasov zvyčajne 30 dní po prekonaní COVID-19, u menšej časti bolo padanie pozorované už v priebehu infekcie,“ hovorí dermatologička. Úbytok vlasov je pri ochorení Covid-19, našťastie, dočasný stav. „Ide o telogénne efluvium- nejazviacu alopéciu,“ vysvetľuje MUDr. Anna Chríbiková. Čo sa vlastne deje? „Deje sa to vtedy, keď do fázy vypadávania, teda telogénnej fázy životného cyklu rastu vlasov, súčasne vstúpi viac vlasov ako za fyziologických okolností,“ spresňuje. Namiesto stovky vlasov tak vieme prísť až o štyristo denne.

ČASTEJŠIE SA TRÁPIA ŽENY

Väčšina ľudí pozoruje viditeľné vypadávanie po horúčke, alebo chorobe. „Toto vypadávanie však môže trvať šesť až deväť mesiacov,“ upozorňuje doktorka Anna Chríbiková. Intenzita vypadávanie vlasov môže súvisieť so závažnosťou priebehu infekcie COVID-19. „Boli zdokumentované zvýšené hladiny interleukínu 6, ten spomaľuje rast vlasového stvolu,“ spresňuje. Hoci genetická predispozícia nateraz nie je potvrdená, ako sa ukázalo, častejšie postihuje práve nás, ženy.

NEČAKAJTE, ALE RIEŠTE

V prípade, že máte vlasový postcovidový syndróm, dermatologička radí čo najskôr navštíviť ambulanciu a problém riešiť. „Dermatológ, prípadne trichológ stanoví vyšetrením diagnózu a následne nastaví individuálne vhodnú liečbu,“ vysvetľuje. Okrem ambulantnej liečby je dôležité, aby ste zmenili aj váš životný štýl. Popri pohybe na čerstvom vzduchu a odbúraní stresu by ste mali pridať do jedálnička viac potravín bohatých na železo, vitamín B 12, kyselinu listovú, prípadne aj výživové doplnky.

VYSKÚŠAJTE LASER

V prípade postcovidového padania vlasov veľmi účinne zaberá liečba špeciálnym Fotona laserom. „Ide o inovatívne minimálne invazívne ambulantné ošetrenie, ktoré stimuluje vlasové folikuly, zlepšuje mikrocirkuláciu pokožky, čo má za následok zastavenie, respektíve zmiernenie padania vlasov a obnovu ich rastu,“ vysvetľuje dermatologička. Ošetrením sa tiež naštartuje prirodzená produkcia kolagénu, ktorý účinne pomáha obnoviť poškodené tkanivo. Výsledok je viditeľný už po šiestich týždňoch od ošetrenia. V závislosti od stavu a zrednutia vlasov vám prípadne dermatologička môže odporučiť viac ošetrení.

- - Inzercia - -