Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Úprimné rady od 60-níčok pre 30-níčky

jún 18, 2022 - 08:30
Žena zreje ako víno. Nie je to fráza, ale krásny fakt. Vekom sa stávame pokojnejšie, obrusujeme hrany, čistíme vzťahy a najmä sme úprimnejšie samé k sebe. Už sa možno nepotrebujeme zapáčiť okoliu, ale vážime si tých, ktorí pri nás stoja aj so všetkými našimi chybami. Počas života ich vykonáme požehnane, sú to však práve oni, čo nás tak formujú. Čo by poradili staršie dámy mladším ženám na ceste ich životom? Čomu sa vyvarovať a čo naopak posilniť?
Foto: 
shutterstock

Pedagogička spevu Lukrécia: Ak sa jedná o ženy 30 - níčky, kt. majú manžela/ partnera a deti: tak rozhodne by si mali udržať svoju identitu a svoju osobnosť. Aj deti aj partner si ich budú omnoho viac vážiť, ak sa stanú vzorom pre celú rodinu. Nie slepo obetovať svoj život, prácu, svoje záujmy. Ak si žena toto všetko udrží a zachová, rodina si ju bude vážiť. Byť dobrou matkou, manželkou či partnerkou rozhodne neznamená obetovať svoju osobnosť. Láska, tolerancia a vzájomná úcta by mala byť samozrejmosťou. To nie je fráza, keď sa hovorí, že láska všetko prekoná. Ak sa jedná o ženy slobodné, bez záväzkov v podobe dieťaťa, tak im radím, aby taktiež ostali sami sebou. Bez ohľadu na to,  či je žena malá, veľká, štíhla, moletnejšia, vždy by mala mať osobnostnú iskru, esprit... Najdôležitejšie je vyžarovanie ženy. Dôležité je zdravé sebavedomie ženy - vážiť si samú seba a prirodzené, úprimné správanie. Nech sa naučia vyžarovať spokojnosť, vyrovnanosť a radosť a vždy budú obľúbené, obdivované a všetko čo robia, nech robia s láskou. A bude sa im na všetkých postoch dariť. A veľmi dôležitá vec: Láska nie je samozrejmosť. O lásku treba každý deň usilovať, lebo iba tak dokáže rásť a nie klesať. Pozor nie bojovať, ale usilovať.

Vedúca predajne Iveta: Dnešné baby sú šikovné, emancipované a majú zdravé sebavedomie, ja by som len chcela aby si zachovali zdravý úsudok a vlastnú tvár. Aby sa nedali zmiasť pozlátkom a pokrytectvom, ale počúvali svoj vnútorný hlas. 

Kurátorka Marika: Radiť komukoľvek nie je jednoduché, dokonca ani neviem, či je to správne.  Takže o rady asi ani nejde, len o akési postrehy: Nemajte strach z toho, že už ste prekročili tridsiatku. Neobávajte sa, že to najlepšie už máte za sebou. Z mojej skúsenosti to vrcholné obdobie v živote ženy vás ešte len čaká. Vychutnávajte si svoju materskú rolu, koľko vám sily stačia, obdobie, kedy vás deti naozaj potrebujú, ubehne rýchlo a hlavne nenávratne. Cestovať s batohom po exotických krajinách, môžete pokojne aj po päťdesiatke. Pokiaľ vám to dáva zmysel a vnútorne vás to napĺňa, realizujte sa v práci podľa svojich predstáv a snov. Nájsť správny balanse medzi profesiou a rodinou je asi v živote ženy to najzložitejšie. Snažte sa v obom o maximum, ale nemajte výčitky, keď nie vždy všetko pôjde na sto percent. Ukazujte svojim deťom možné cesty, rozširujte ich obzory, inšpirujte ich a motivujte. Ale pripravte sa na to, že sa ich životy môžu uberať úplne iným smerom než ten váš, že sa môžu na svet dívať inou optikou než vy a že to tak bude v poriadku. 

Projektová manažérka Anna: Dobrých rád človek dostane v priebehu života neúrekom. A pritom, radiť druhému môže byť veľmi ošemetná vec. Ak by som ale mala mladším ženám, a nielen im, predsa len niečo poradiť, tak hádam to, aby sa pokúsili nepodliehať spoločenským tlakom a očakávaniam, ktorým sú priamo či nepriamo vystavené. Viem, že to nie je jednoduché, ale stojí za to pokúsiť sa tieto tlaky ustáť. Je to veľmi oslobodzujúce. V každom ohľade. A potom, je tu ešte jedna vec, ktorou sa snažím ísť príkladom aj svojim dcéram: ak je to čo len trochu možné, nestavajte svoje životné šťastie na druhom človeku. Usilujte sa nájsť šťastie v sebe.

Podnikateľka Zuzana: V tridsiatke sa päťdesiatka alebo šesťdesiatka zdá ako staroba, keď to príde vôbec si to neuvedomíš. Po päťdesiatke sa cítim lepšie ako kedykoľvek predtým. S vekom pribúdajú skúsenosti, nadhľad a prichádza pokoj, schopnosť prijímať sa vo svojej kráse aj vo svojej nedokonalosti a s rovnakou láskou prijímať aj ostatných. Dôležité je vedieť čo chcem a každodenne to tvoriť svojím myslením a konaním. Najlepšou cestou k pocitu večnej mladosti je nebáť sa zmien a straty pohodlia a s radosťou začínať nové veci v akejkoľvek oblasti a v akomkoľvek veku. Je to obdobie, kedy sa nám otvorí nekonečný priestor pre nás samých a je len na nás, čo v ňom vytvoríme. Treba len zahodiť strach a užívať si to. 

 

 

 

 

 

- - Inzercia - -