Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Poslanci majú prerokovať veto prezidentky pri prorodinných opatreniach

jún 21, 2022 - 09:39
Zákonodarci si vypočujú Správu o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2021 a Správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2021.
Foto: 

Poslanci by mali dnes podľa programu schôdze prerokovať zákon o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý vrátila prezidentka Zuzana Čaputová späť do parlamentu. Hlava štátu vetovala tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, prezidentka avizovala, že obráti sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.

„My sa rozhodnutia na ústavnom súde nebojíme,“ reagoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v relácii Na telo v televízii Markíza v nedeľu 19. júna. Chce urobiť všetko preto, aby bol vetovaný zákon znovu prijatý. Na prelomenie veta je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150 členného parlamentu. Traja poslanci koaličnej strany Za ľudí minulý týždeň uviedli, že nechcú prelamovať veto prezidentky. Chcú vyhovieť pripomienkam hlavy štátu.

Predpoludním majú zákonodarcovia prerokovať Správu o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2021 a Správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2021. Obidve správy si poslanci vypočujú v utajenom režime.

- - Inzercia - -