Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Termálne pramene - prírodný wellness má svoje čaro aj výhody

august 15, 2022 - 08:00
Ak sa povie termálny prameň, určite mnohých ihneď napadnú tri najznámejšie lokality umiestnené v srdci Liptova. Prírodné kúpalisko pri obci Kalameny, vodopád v Lúčkach či kráter, prezývaný Kaďa, v Liptovskom Jáne sú obľúbené miesta nielen pre domácich, ale aj cudzincov. Najmä v letných mesiacoch ľudia hľadajú miesta, kde by sa mohli okúpať, avšak nie všetci sú milovníkmi kúpalísk či akvaparkov, preto by im ideálnou náhradou mohol byť wellness priamo v lone prírody.
Foto: 
shutterstock

1. Rojkovská travertínová kopa „Zlá voda“ 

Na Liptove, v blízkosti obce Stankovany, sa v krásnom prostredí nachádza jazierko Zlá voda. Ide o vzácny travertínový útvar s kráterom navrchu, ktorý však nie je v danej lokalite jediný. Obec má vo svojom katastri druhý najväčší počet prameňov, viac má len Bešeňová.

Jazierko bolo v roku 1971 vyhlásené za prírodnú pamiatku a malo by mať blahodarné účinky na kožné choroby a kĺby. Pre vylučovanie CO2 aj mierne buble. Minerálna voda síce nie je najteplejšia, no v horúcich letných dňoch to vôbec neprekáža. 

https://www.instagram.com/p/CP3l0lpLWjD/

2. Stankovany – Kúpeľný prameň

Na druhej strane Váhu v Stankovanoch sa rozprestiera prírodná rezervácia Močiar, kde sa neďaleko troch vrtov nachádza i ďalší prameň – tentoraz termálny. Miestni si jazierko svojpomocne upravili na pôvodnú veľkosť tak, že v súčasnosti má priemer 10 metrov. Veľmi priaznivé zloženie tejto sírnato-uhličitej vody potvrdilo hneď niekoľko rozborov. Zistilo sa, že prameň je výborný na podporu tráviaceho a pohybového ústrojenstva či na liečbu kožných ochorení. 

https://www.instagram.com/p/CM7nT3wlknT/

3. Lukavica

Termálny prameň má názov podľa neďalekej obce, do ktorej sa dostanete zo Žarnovice. K prameňu viete prísť autom, takže kedykoľvek budete mať cestu okolo, môžete si dopriať prírodný wellness. V jazierku, ohraničenom betónovými platňami, sa dá sedieť a užívať si teplú vodu, ktorá má okolo 30 stupňov Celzia. Kúpať sa tu teda môžete celoročne, čo môže mať úžasnú atmosféru nielen keď je vonku krásne počasie, ale tiež v zime, keď je naokolo napadaný sneh.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1618258938304918&set=a.103562003107960

4. Chorvátsky Grob

Medzi Čiernou Vodou a Chorvátskym Grobom, vyše 20 km od hlavného mesta, sa nachádza nie jeden, ale rovno dva vrty. Teplota v prvom jazierku dosahuje až 50 °C, ale prostredníctvom hadice sa mieša s vodou v druhom, ktorá má okolo 20 stupňov Celzia, takže je na kúpanie príjemnejšia. A ak si náhodou zabudnete plavky, nevadí... najmä večer je to vyhľadávaná lokalita nudistov.

https://www.facebook.com/photo?fbid=10210400136696564&set=gm.1960740370839707

5. Ružbašský kráter 

Obec Vyšné Ružbachy je tiež bohatá na minerálne pramene s blahodarnými účinkami na rôzne ochorenia ľudí. Jazierko s názvom Kráter je od roku 1967 chránené ako prírodný výtvor a zároveň patrí medzi najväčšie svojho druhu na Slovensku – priemer má 20 metrov a hĺbku 3 metre. Oficiálne je kúpanie v kráteri, nachádzajúcom sa na tzv. travertínovej kope, zakázané. Návštevníkov to však neodrádza. Využívajú ho najmä v lete, pretože voda v ňom dosahuje teplotu do 24 stupňov Celzia, ale nezamŕza ani v zime.

- - Inzercia - -