Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Horská turistika má svoje pravidlá. Viete ako sa treba správať a čo si nezabudnúť?

august 17, 2022 - 07:00
Jednou z možností ako aktívne stráviť leto je aj turistika. Slovensko ponúka nádherné trasy, ktorými sa môžete vydať a objavovať krásy prírody. Dôležitá však je správna príprava a dodržiavanie určitých bezpečnostných zásad.
Foto: 
shutterstock

Nič nie je v horách horšie, ako turisti, ktorí sa nevedia správať a porušujú aj tie najzákladnejšie pravidlá. Nielenže ohrozujú sami seba, ale môžu i vás. A to uprostred nespútanej prírody určite nechcete. Čo teda robiť a ako sa správať? Stačí si osvojiť pár zásad.

Pred turistikou

Základom je plánovanie – naštudujte si mapy, turistického sprievodcu či webové stránky. Tie vás informujú o priebehu trasy, prevýšení a zaujímavostiach, ktoré môžete cestou vidieť. Vhodné je prečítať si aj názory ľudí na danú trasu, a podľa toho sa rozhodnúť, či je to presne to, čo hľadáte.

Určite nezabudnite skontrolovať počasie, najmä v lete je na horách veľmi premenlivé, preto radšej neriskujte, ak uvidíte, že v daný deň hrozia búrky. Predpoveď pre istotu kontrolujte i priebežne, stačí mať aplikáciu v mobile. 

Zvážte taktiež svoj zdravotný stav a kondičku, prípadne aj osôb, ktoré idú s vami a prispôsobte tomu náročnosť trasy. Ak idete na vysokohorskú turistiku, alebo na nejakú nebezpečnejšiu trasu, dobré je zaplatiť si poistenie do hôr. Nikdy predsa neviete, čo sa môže stať.

O naplánovanej trase informuje svojich blízkych – dajte im vedieť kedy vyrážate a kedy máte predpokladaný návrat. Vo všeobecnosti sa tiež odporúča ísť na túru aspoň vo dvojici alebo využiť horského vodcu či sprievodcu. 

Správna výbava

Predtým ako vyrazíte s batohom do hôr, by ste mali byť dobre pripravení – ako fyzicky, tak aj psychicky, a, samozrejme, vybavení správnym výstrojom. Základnom je dobrá obuv, ideálne turistické topánky s pevnou podrážkou. Rozhodne zabudnite na sandále, mokasíny či šľapky. Ostatní sa na vás budú pozerať ako na blázna, no najmä riskujete svoj život. 

Hovorí sa tiež, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. Myslite preto dopredu, zoberte si oblečenie primerané ročnému obdobiu a nejakú náhradnú nepremokavú vrchnú vrstvu, ak by došlo k náhlej zmene počasia. Vhodné sú i turistické palice, slnečné okuliare a pokrývka hlavy. 

Do batohu si pribaľte dostatok jedla a najmä vody, prípadne nejaké cukríky či magnézium, ak by vám náhle ostalo zle. Pre istotu si môžete zobrať aj lekárničku, napríklad také leukoplasty sa vám môžu zísť na otlaky alebo odreniny. 

Počas túry – všeobecné pravidlá       

Na túru odchádzajte vždy skoro ráno, aby ste sa z nej vrátili čo najskôr – ideálne okolo obeda, prípadne do zotmenia. Počas turistiky nevybočujte z turistických chodníkov a nesnažte sa hľadať nejaké skratky. Dôležité je tiež rešpektovať vyznačené uzávery chodníkov a trás, ide predsa o vašu bezpečnosť.

- - Inzercia - -