Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sezóna opaľovania je tu: Prvá pomoc po spálení pokožky

máj 28, 2018 - 10:21
Telo ako v ohni a pokožka ešte červenšia ako rak. Čo robiť, aby ste po vašom prvom tohtoročnom opaľovaní nekričali od bolesti a nepreležali ju v horúčkach?
Foto: 

Červená aj s faktorom

Najčastejší omyl, ktorého sa dopúšťame, je, že si myslíme, že ak sme sa natreli vysokým faktorom, slnko nás nemôže spáliť. Nie je to však pravda, pretože niektorí z nás majú citlivejšiu pokožku, ktorá aj pri krátkom pobyte na slnku sčervená. Podľa lekárov by preto pobyt na priamom slnku mal trvať od piatich do dvadsiatich minút. 
 

Kedy ste to už prehnali?

Príznaky spálenej pokožky sa objavia zvyčajne tri až dvadsaťštyri hodín po opaľovaní  a najkritickejších je prvých štyridsaťosem hodín. Pokožka je červená, môžu sa objaviť pľuzgiere, opuch, svrbenie, pálenie a niekedy i zvýšená teplota. 
Diagnostikujú sa tri stupne spálenia pokožky od slnka. Prvý stupeň sprevádza začervenanie kože. Pri druhom stupni sa objavia pľuzgiere a pre posledný sú typické bolesti hlavy, nutkanie na zvracanie a zimnica. 

Prvá pomoc 

1. Ak idete na dovolenku, nezabudnite si do kufra pribaliť  okrem krémov na opaľovanie i tie, ktoré sa používajú po opaľovaní. Natierajte sa nimi vždy, keď prídete z pláže. Hydratujú vysušenú pokožku a obsahujú aj zložky, ktoré pokožku upokojujú. 
2. Zvyčajne sa na opaľovanie aj po opaľovaní používajú krémy rovnakej značky, pretože sa vzájomne obsahom látok dopĺňajú. 
3. Pozor! Bežné telové mlieko nenahradí špeciálne prípravky po opaľovaní. Tie obsahujú viac vody, ktorá je potrebná na obnovu spálenej pokožky. 
4. Ak máte pleť s akné, je lepšie použiť nemastné prípravky, ktoré neupchávajú póry.  
5. Špeciálne si pribaľte prípravok na spálenú pokožku. Najčastejšie sa ako prvé spália ramená a chrbát. Ošetríte ich prípravkom s obsahom pantenolu. Účinná látka dexpantenol preniká hlboko do pokožky, viaže vodu a podporuje tvorbu pigmentu. Dermatológovia odporúčajú prípravok v spreji, pre dospelých, ale aj pre deti, pretože nemá vedľajšie účinky, jednoducho sa aplikuje a nedráždi spálené miesta. Navyše je príjemne chladivý. Naneste ho v hrubšej vrstve. Aj gély a peny s obsahom pantenolu sú ľahšie rozotierateľné ako krémy s hustejšou konzistenciou.
6. Prípravky s aloe vera tiež upokojujú podráždenú pokožku. Nájdete ich v géloch aj v sprejoch.
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -